9 czerwca 2016 Ekrany dotykowe
W jaki sposób ekrany rozpoznają i identyfikują dotyk cz.4?

Dziękuję, że dotarliście do końca mojego cyklu artykułów o zasadach działania ekranów dotykowych. Z tego typu ekranami mamy do czynienia praktycznie codziennie, więc warto choćby pobieżne wiedzieć jak one działają. Ostatnim z opisywanych przeze mnie ekranów dotykowych będzie ekran optyczny pracujący w podczerwieni.

Ekrany dotykowe pracujące w podczerwieni składają się z dwóch diod LED emitujących światło podczerwone oraz z czujnika, którym zazwyczaj jest niewielka kamera. Diody emitują światło, które odbija się od specjalnej odblaskowej taśmy. W sytuacji, kiedy dotykamy lub zbliżamy palec do ekranu, światło załamuje się, a sensor rejestruje wszystkie zmiany. Za pomocą zaawansowanego algorytmu system wyznacza współrzędne załamania światła podczerwonego i tym samym miejsce, w którym dotknęliśmy ekran.

Do zalet ekranów dotykowych na podczerwień należy zaliczyć podobnie jak w przypadku ekranów dotykowych SAW bardzo dobrą jakość wyświetlania oraz dokładność i odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i awarie. Ekrany te obsługują także multitouch oraz doskonale sprawdzają się przy nawet bardzo dużych ekranach. Coraz częściej możemy spotkać je w urządzeniach wykorzystywanych w ośrodkach użyteczności publicznej.

Dużym minusem ekranów działających na podczerwień jest wymóg posiadania dużej ramy, która pomieści sensor oraz diody LED, a także jego podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia świetlne. Często przy bardzo mocnym oświetleniu korzystanie z tego rodzaju ekranów dotykowych jest problematyczne lub wręcz niemożliwe.

Podsumowując cykl artykułów, należy przyznać, że technologia ekranów dotykowych oraz ilość modeli jest znacznie większa, niż wielu z nas może się wydawać. To, jaki rodzaj ekranu wykorzystamy, w dużej mierze zależy od warunków, w jakich będzie używane urządzenie oraz od wielkości ekranu. Ważną rolę w wyborze modelu odgrywa także to, czy potrzebujemy bardzo dokładnego ekranu dotykowego, czy też ekranu o dobrej ostrości i kontraście z funkcją dotykowego ekranu. Zapraszam do moich kolejnych wpisów.

 

Zobacz również
Ekrany dotykowe

Technologia i elektronika jest jedną z najszybciej rozwijającą się branżą na całym świecie. Od wielu lat zauważyć można wszechobecną w sprzęcie elektronicznym miniaturyzację oraz...

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie urządzenie mobilne, które nie jest wyposażone w ekran dotykowy. Praktycznie każdy produkowany obecnie telefon komórkowy wyposażony jest w ekran...

Młodsze osoby prawdopodobnie nie pamiętają pierwszych telefonów komórkowych, które pojawiły się w naszym kraju. Daleko im było do nowoczesnych urządzeń, jakie znamy dzisiaj. W ciągu...