9 czerwca 2016 Ekrany dotykowe
W jaki sposób ekrany rozpoznają i identyfikują dotyk cz.3?

Kolejnym rodzajem ekranów dotykowych, jaki dzisiaj opiszę są bardzo zaawansowane ekrany SAW, które wykorzystują efekt akustycznej fali powierzchniowej. Tego typu urządzenia wykorzystywane są zazwyczaj w automatycznych kasach biletowych czy też bankomatach.

Ekrany z technologią SAW są o wiele bardziej przejrzyste i charakteryzują się bardzo wysokim poziomem czytelności w odróżnieniu od ekranów starszych konstrukcji jak np. ekrany opornościowe. Ekrany tego typu wykrywają dotknięcie ich powierzchni za sprawą wykrywania fal rozchodzących się po powierzchni ekranu. Specjalnie skonstruowane przetworniki piezoelektryczne wywołują drgania na powierzchni ekranu, które odbierane są za pomocą sensorów wbudowanych w urządzenie. W momencie dotknięcia palcem lub innym miękkim przedmiotem do powierzchni ekrany absorbujemy te fale, a czujniki wyznaczają miejsce absorpcji i lokalizują punkt zetknięcia.

Dużą wadą tego typu urządzeń jest ich podatność na przekłamania i zakłócenia. Krople wody czy np. owady, które uderzają w ekran, mogą być odczytywane jako dotyk i błędnie zinterpretowane przez oprogramowanie urządzenia, w którym wykorzystany został ekran SAW.

Dużą zaletą tego typu ekranów jest bardzo dobra przepuszczalność świetlna oraz doskonała jakość obrazu. Spowodowane jest to brakiem elektrod na powierzchni ekranu, przez co światło bez problemu przenika przez jego powierzchnię bez niepotrzebnych zniekształceń, które mają miejsce w ekranach pojemnościowych. Ekrany te nie są też wrażliwe na zarysowania, a nawet poważniejsze uszkodzenia. Nawet głębokie zarysowania nie powodują błędów w odczycie czy problemów z działaniem ekranu.

Inną bardzo ważną zaletą tej konstrukcji jest stosunkowo długa żywotność urządzeń ekranami SAW. Nawet po wielu latach użytkowania nie odnotujemy problemów z jego działaniem niezależnie od tego, jak bardzo eksploatowany jest nasz ekran dotykowy.

Zapraszam do czwartej, ostatniej już części artykułów poświęconych działaniu ekranów dotykowych. W kolejnym z nich opiszę działanie ekranów pracujących w podczerwieni.

 

Zobacz również
Ekrany dotykowe

Technologia i elektronika jest jedną z najszybciej rozwijającą się branżą na całym świecie. Od wielu lat zauważyć można wszechobecną w sprzęcie elektronicznym miniaturyzację oraz...

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie urządzenie mobilne, które nie jest wyposażone w ekran dotykowy. Praktycznie każdy produkowany obecnie telefon komórkowy wyposażony jest w ekran...

Młodsze osoby prawdopodobnie nie pamiętają pierwszych telefonów komórkowych, które pojawiły się w naszym kraju. Daleko im było do nowoczesnych urządzeń, jakie znamy dzisiaj. W ciągu...