Mieszkając w bloku może się zdarzyć, że będziemy sąsiadować z mieszkańcem, który notorycznie hałasuje. Nie możemy przez to spać, ani normalnie funkcjonować. Co w takiej sytuacji robić?

Trzeba zaznaczyć, że polskie prawo nie skupia w jednym akcie prawnym regulacji na temat stosunków międzysąsiedzkich. Zapisów na ten temat należy zatem szukać w „Kodeksie cywilnym”, „Kodeksie wykroczeń” oraz w „ Prawie budowlanym”. Kwestie związane z zakłócaniem ciszy nocnej przez sąsiada są także zawarte w „Ustawie o własności lokali”.

Sposób na uciążliwego sąsiada

Uciążliwy sąsiad to prawdziwa zmora, nie jesteś jednak bezbronny. Jeśli ze strony lokatora, który mieszka tuż obok ciebie dochodzi do notorycznych zakłóceń ciszy nocnej możesz powołać się na artykuł 144 „Kodeksu cywilnego”, który uproszczając mówi o tym, że nie można korzystać ze swojej nieruchomości w taki sposób, że będzie to uciążliwe dla sąsiada. Jeśli więc nasz sąsiad łamie ten artykuł, możemy przenieść spór na drogę sądową.
Kwestie hałasowania między godziną 22:00 a 6:00 reguluje także „Kodeks wykroczeń”. Na podstawie artykułu 51 „Kodeksu wykroczeń” możemy poprosić o interwencję policję lub straż miejską.

Pękła rura w twoim mieszkaniu i zalało sąsiada? Sprawdź czy za to odpowiadasz

Spory sąsiedzkie nie tylko dotyczą hałaśliwych zachowań. Czasem może się zdarzyć, że w twoim mieszkaniu pęknie rura i zaleje sąsiada. Czy w takim przypadku poniesiesz koszty zniszczeń? Okazuje się, że nie zawsze. Jeśli rura pękła nie z twojej winy to odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi zarządca budynku, na nim bowiem spoczywa obowiązek przeprowadzanie okresowej kontroli stanu technicznego budynku. Ty możesz ponieść odpowiedzialność wówczas, gdy to z twojej winy dojdzie do zalania bo np. nie zakręciłeś kranu lub nie naprawiłeś węża który doprowadza wodę do pralki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: www.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *